Kulisy siatki

Kulisy siatki

Siata to pół świata. Poznaj ludzi bez których siatkówki po prostu by nie było.

Jesteś pasjonatem piłki siatkowej? Czujesz się na boisku jak ryba w wodzie? A może niekoniecznie… Wolisz oglądać, jak inni walczą o punkty i oceniać grę? Kinder+Sport rusza z nowym cyklem, dzięki któremu poznasz siatkówkę od kulis. Wspólnie poznamy osoby, które mają bardzo duży wpływ na wyniki ważnych turniejów. Sukces drużyny bowiem to nie tylko zasługa zawodników. Zaczynamy od bardzo znaczącej (nie da się ukryć!) postaci na boisku, czyli sędziego.

Zagadka: siedzi wysoko i gwiżdże? Sędzia!

Warto trenować siatkówkę od najmłodszych lat, żeby później...  zostać sędzią sportowym. Poznajcie Agnieszkę Sabaj, która od 2000 roku należy do Mazowiecko-Warszawskiego Związku Piłki Siatkowej i przekona Was, że miłość do sportu można okazywać na różne sposoby. Niekoniecznie będąc sportowcem. Okazuje się, że sędziowanie jest równie pasjonujące, co trenowanie siatkówki, a poza tym (uwaga!) daje nieograniczoną władzę. W końcu kto ma gwizdek, ten rządzi!

Jak daleko zaszłaby drużyna bez trenera?

Siatkówka, jak wiadomo, to gra zespołowa. Nie chodzi jednak tylko o dobre relacje między zawodnikami, ale również o odpowiednie kierowanie drużyną i logistykę. I tutaj do akcji wkracza nikt inny jak trener. Jeśli macie jakieś wątpliwości, trener to osoba, która w trakcie meczu stoi przy boisku, ogląda mecz, krzyczy i często łapie się za głowę... A tak na poważnie, zdania trenera nigdy nie powinno się lekceważyć!

Emocji i cierpliwości tego w pracy trenera nie może zabraknąć

Zastanowiliście się już, jak daleko zaszłaby drużyna bez trenera? Najpewniej skończyłoby się na paru krokach, potknięciu i bolesnym upadku. Mimo że czasami macie go dosyć, to właśnie trener dba o Was, czyli o zawodników, jak nikt inny. Potwierdzi to Jakub Bednaruk, trener AZS Politechniki Warszawskiej, który jest kolejnym bohaterem naszego cyklu. Spróbuje Was przekonać, że szkolenie może być równie pasjonujące, co walka o punktu z poziomu boiska.

Hamburgery, pizza, frytki? O tym prawdziwi zawodnicy mogą tylko pomarzyć.

Mamy nadzieję, że powoli przekonujecie się do tego, że siatkówka to nie tylko siatkarze. Dotychczas poznaliśmy od kulis pracę sędziego i trenera. Ale to jeszcze nie wszystko. Na sukces drużyny pracuje cały sztab fachowców. Jest ktoś, kto obmyśla strategię gry, ktoś inny planuje treningi, ale jest również osoba, która decyduje o tym, co może (a co pod żadnym pozorem nie może!) znaleźć na talerzu każdego zawodnika. Dziś powiemy co nieco o pracy dietetyka sportowego.

Kim jest dietetyk sportowy? To dietetyk i sportowiec w jednym.

W ramach naszego cyklu "Siata to pół świata", zgodnie z obietnicą, mamy przyjemność przedstawić Wam Łukasza Jaśkiewicza - dietetyka, który jak nikt inny wie, co powinno znaleźć się na naszych talerzach. Zawód Łukasza jest o tyle ciekawszy od zawodu zwykłego dietetyka, że pracuje on z przeróżnymi sportowcami, w tym z siatkarzami. Nasz bohater sam również bardzo dużo trenuje, a więc naprawdę zna się na rzeczy. Przeczytajcie wywiad i przekonacie się, jak ważna jest odpowiednia dieta przy dużym wysiłku fizycznym!

Spotkanie z dietetykiem sportowym - część II

Trening + dieta to gwarancja idealnej sylwetki i dobra droga do złotych medali. Jeśli chcemy osiągać sukcesy w sporcie, który uprawiamy, musimy myśleć o tym, co jemy - mówi dietetyk sportowy Łukasz Jaśkiewicz. Zapraszamy na ciąg dalszy wywiadu z bohaterem naszego cyklu "Siata to pół świata".

Czy jest na sali lekarz? Czyli co nieco o pracy fizjoterapeuty sportowego.

Kontuzje, złamania i inne urazy to nieodłączna część sportów, nie tylko ekstremalnych. Również w siatkówce byliśmy świadkami kilku bolesnych wypadków na boisku. Najgorsze jest to, że nawet jedno złe ułożenie stopy przy zagrywce może spowodować taką kontuzję, która wykluczy zawodnika z całego turnieju i zaprzepaści miesiące wyczerpujących treningów. Nie będziemy jednak straszyć i omawiać wszystkich możliwych urazów, ale przedstawimy Wam osobę, która... „naprawia” sportowców.

Fizjoterapeuta sportowy - gotowy do akcji o każdej porze dnia i nocy.

Powiedzieliśmy już co nieco o tym (wydawałoby się) mało wdzięcznym zawodzie i okazało się, że leczenie kontuzji u sportowców wcale nie jest nudne i przynosi mnóstwo satysfakcji. Tym razem mamy przyjemność przedstawić Wam przykład "z życia wzięty”, czyli Macieja Piechotę – fizjoterapeutę, który wprawdzie na co dzień pracuje z koszykarzami, ale o kontuzjach siatkarzy również na dużo do powiedzenia. Przeczytajcie wywiad z naszym bohaterem!

Za przygodą! Czyli dzień z życia dziennikarza sportowego.

Podróże, wywiady z największymi gwiazdami siatkówki, relację z najważniejszych meczów i wielka frajda... tak właśnie wygląda życie dziennikarza sportowego. Wydaje Wam się, że jesteście za młodzi na realizację swoich marzeń, pasji i osiąganie pierwszych zawodowych sukcesów? Nic bardziej mylnego!